Faze roditeljstva

Ko su dule?

Od 2012. godine dule postoje i u našoj zemlji i obično se za njih kažu da su „duhovne babice”. Dula je osoba koja prati trudnicu na porođaju, pruža joj emotivnu podršku i pomaže joj da što lakše donese bebu na svet.

Ko su dule?

Svaku trudnicu povremeno muče mnoga pitanja koja je mogu opteretiti u mirnom i bezbrižnom iščekivanju deteta. Na koje preglede otići, šta jesti, jesu li promene koje oseća uobičajene? Kako se pripremiti za porođaj i što ako porođaj ne protekne u redu? Hoće li osoblje biti predusretljivo? Kako će partner reagovati? Hoće li moći da bude sa detetom? I mnoga druga…

Trudnoća je zaista drugo stanje. Iako su strepnje i nedoumice očekivane, pogotovo ako je reč o prvoj trudnoći ili ako ranije iskustvo nije bilo prijatno, za trudnicu i rodilju najvažnije je da bude smirena i sigurna u sebe i svoje mogućnosti.

Fenomen dule
Istorijski gledano, žene su često rađale uz prisutnost druge žene, neke iskusne rodilje koja im je ulivala sigurnost i štitila ih u trenutku rađanja. Često su to bile majke i bake, ili pak bliže članice zajednice, iz čega se s vremenom razvilo akušerstvo.

Međutim, s povećanjem prakse rađanja u porodilištima, promenila se i uloga babice: ona postaje više medicinski stručnjak koji se brine za ženu uglavnom s medicinske tačke gledišta i vrlo retko ima mogućnost da se posveti jednoj rodilji u potpunosti. Međutim, ženine potrebe su u trenucima rađanja ostale iste, što je dovelo do pojave dule.

Dula je žena koja pruža podršku trudnici i rodilji tokom trudnoće i porođaja. Ona je i sama prošla iskustvo porođaja, pa samim tim i iskustvo prisustva uz druge rodilje na porođajima. Odlike koje krase dulu su smirenost, toplina, osećajnost i izdržljivost, koja je ponekad potrebna ako je porođaj dugotrajan.
Podrška koju pruža dula u potpunosti je podređena potrebama rodilje, bilo da je reč o ohrabrivanju žene i pomoći da ostvari ono što želi, ili da joj pruži praktičnu pomoć koja je katkada jednako važna: dodati vodu, dozvati osoblje ili se pak javiti na telefon rodilje.

Fenomen dule kao podrške žene ženi rodilji pojavljuje se 70-ih godina prošlog veka, kada se počinju sprovoditi istraživanja o tome koliko podrška žene laika utiče na iskustvo i ishod porođaja − rezultati tih istraživanja pokazali su mnoge dobrobiti. Prisutnost dule na porođaju umnogome smanjuje pojavu svih vrsta intervencija, poboljšava ishod porođaja i smanjuje učestalost carskih rezova.

Dula je grčka reč koja znači robinja, sluškinja.
Ona je i sama rodila i ima pozitivno iskustvo o porođaju. Ona nije medicinski stručnjak, ali je upoznata s praksom porođaja zemlje u kojoj radi, poznaje svrhu i učestalost medicinskih intervencija i kao takva je u mogućnosti pružiti rodiljama tačne informacije.

Podrška dule tokom trudnoće

Trudnoća je idealno razdoblje da pronađemo dulu, ženu koja će nam u potpunosti odgovarati i koja će zadobiti naše poverenje. S njom slobodno možemo otvoriti sve teme: što nas veseli, uzbuđuje ili zabrinjava.

Kada imamo neke sumnje, s potpunim poverenjem možemo popričati s njom i vrlo je verovatno da ćemo puno sigurnije znati šta da odlučimo.
Njena uloga nije da koriguje naše stavove; ona poseduje osnovne informacije o trudnoći, porođaju i dojenju, i kao takva može nam pomoći da donesemo najbolju odluku za sebe i dete.

Podrška tokom porođaja

Dula razume fiziologiju porođaja i iznad svega veruje u prirodu i u ono što žena može. Kao što je sposobna pružiti sigurno okrilje svih devet meseci dok dete raste u njoj i odgovorno se brinuti o sebi u trudnoći, žena je jednako sposobna doneti na svet to maleno biće. Međutim, upravo je porođaj trenutak kada je tu veru lako izgubiti i osloniti se na „one koji znaju bolje“, na lekare i babice. Podrška je potrebna, ali najčešće ne onakva kakvoj prvobitno težimo. Rodilju je važno pravim rečima ohrabriti i osigurati sve potrebne uslove kako bi se osećala sigurno, zbrinuto i „neposmatrano“.

Dula zna i stalno ima na umu ono što medicinsko osoblje uglavnom zaboravlja. Ona poznaje rodilju, zna njene želje i potrebe. Takođe, zna da hormoni imaju važnu ulogu u samom porođaju i zna što hormonima treba da odrade svoj posao. Zna koliko je važan oksitocin koji žena luči tokom porođaja i koji je preko potreban da bi se dete s posteljicom rodilo. Isto tako zna da se lučenjem hormona adrenalina sprečava delovanje oksitocina. A svi znamo da se adrenalin luči kada smo u strahu, kada smo pod stresom ili napeti, čak ako je i neko u našoj blizini pod stresom.
Ona zna da je oksitocin „sramežljiv“ hormon i da ga ne možemo lučiti ako se osećamo „posmatrano“.

Stoga će dula dati sve od sebe da nam to osigura. Čak i tokom porođaja u bolnici, koji kod nas još uvek prednjače, moguće je osigurati koliko-toliko sigurnu atmosferu, gde ćemo biti što manje „posmatrani“ i imati mogućnost okrenuti se osluškivanju svoga tela. Dula tokom porođaja može biti i naš glas. Može odgovarati na mnoga birokratska pitanja, može zagovarati ono što žena želi i truditi se da se to osigura kako bi žena mogla nesmetano biti usredsređena na sebe, signale svoga tela i sarađivati s detetom koje se rađa.

Kada kontaktirati dulu?
Najbolje vreme za odabir dule je na početku trudnoće. Tako se osigurava dovoljno vremena za obostrano upoznavanje i zbližavanje kroz razgovore o potrebama, željama i strepnjama.

Iako je njena podrška tokom trudnoće važna, idealno je da dula bude uz ženu u trenutku kada je najpotrebnija − a to je tokom porođaja.

Neka naša porodilišta s naklonošću gledaju na dulinu prisutnost na porođaju, stoga je prilikom odabira porodilišta važno o tome se raspitati. Međutim, ako iz nekog razloga njena prisutnost nije moguća, ona je neto ko rodilju može osnažiti kod kuće kada trudovi počnu i kada se polako sprema za porođaj u bolnici.
Ipak, ako istrajemo u tome da bude uz nas sve vrijeme, prilično je velika verovatnoća da ćemo osigurati maksimum za sebe i dete.
Znaćemo da se neko brine samo za nas, da zna sve naše želje i potrebe i da će dati sve od sebe da nam osigura najbolje uslove kako bismo mi mogle da se posvetimo osluškivanju onoga što nam telo govori i u miru doneti na svet toliko iščekivano dete.
A nakon porođaja i detetovog dolaska na svet, kažu, povezanost s dulom i prijateljstvo ostaju!

Izvori:

http://americanpregnancy.org/labor-and-birth/having-a-doula/

http://blog.lilihipsteri.rs/dule-u-srbiji/

http://dula.rs/

https://www.facebook.com/DuleSrbije/