Faze roditeljstva

Razvoj bebe u drugom mesecu života

Prvih nekoliko meseci bebinog života je period kada upoznajete svoju bebu i učite o bebinim potrebama: spavanjem, hranjenjem i maženjem.

Razvoj bebe u drugom mesecu života

U tom periodu, beba većinu vremena provodi u snu i spava između 14-17 sati tokom 24 sata. Uobičajeno je da novorođenče spava u kratkim naletima od 2-3 sata između hranjenja i noću i danju.
Možda ćete otkriti da vrlo jednostavna rutina pomaže bebi, ali od uspostavljanje rutine važnije je da naučite da odgovorite na bebine potrebe.

Zašto je to važno?

Kada odgovorite na potrebe vaše bebe sa ljubavlju, toplinom i brigom, postajete posebna osoba od poverenja u životu vaše bebe. Kada beba dobija ono što joj je potrebno od vas, poput pravovremenog hranjenja, osmeha, dodira ili maženja, ona oseća da je svet bezbedno mesto za igru, učenje i istraživanje.

Da li ćete tako razmaziti bebu?

Odgovor na ovo pitanje je: Ne!

Ako beba plače, to može biti zato što je bebi hladno ili je gladna, ima prljavu pelenu, nešto je boli ili joj je potrebna uteha. Ili vaša beba samo želi da zna da ste u njenoj blizini. Ona zavisi od vas i na vama je da joj pružite ono što joj je potrebno za zdrav razvoj. Ako adekvatno i dosledno odgovarate na bebine pozive za pažnjom, vaša beba će brzo naučiti da veruje da ćete ispuniti njene potrebe. Ovo pomaže bebi da vremenom postane sigurna i samouverena i bude fizički i emocionalno zdravija kada odraste.

U ovom periodu beba proizvodi različite zvukove, guče i oglašava se kada je gladna, uznemirena ili srećna. Naučićete da ih prepoznajete i razlikujete i da u skladu sa tim i postupate. Kada se obraćate bebi, ona pomera glavu ka izvoru zvuka, tada usporava pokrete i pokazuje vam da vas sluša. U položaju na stomaku se oslanja na podlaktice, odupire o podlogu i odiže glavu. Iz nedelje u nedelju bebin vrat postaje snažniji, boravak na stomaku je od velike važnosti, jer poboljšava bebinu koordinaciju pokreta, jača mišiće i razvija motoričke veštine. Sigurno će vam biti zanimljivo da posmatrate kako “otkriva” svoje ruke, posmatra ih i vrlo često stavlja u usta- nije svako stavljanje ruke u usta i znak gladi.

Da biste podstakli razvoj čula dodira možete dati bebi da dodiruje razne materijale- šuškave i mekane knjižice kontrasnih boja su uvek dobar izbor.
Bebu dojite na zahtev, kada krene sa ranim znacima gladi: otvaranje i zatvaranje usta, mljackanje, vrpoljenje. Nakon dojenja, podstičite bebu da podrigne kako bi izbacila višak vazduha.

Veoma je važno da vodite računa i o sebi. Redovna ishrana i san, kao i umerena fizička aktivnost pomoćiće vam da se lakše oporavite od porođaja i budete zdravi. 

by: Bebologija