Faze roditeljstva

Pravila u Srbiji o broju embriona prilikom vantelesne oplodnje

U Srbiji je zakonom propisano da se najviše tri embriona ubacuju u matericu žene prilikom vantelesne oplodnje, a kod mlađih od 35 godina samo dva.

Pravila u Srbiji o broju embriona prilikom vantelesne oplodnje

Kako objašnjava načelnica Odeljenja za vantelesnu oplodnju prof. dr Eliana Garalejić, mlađe žene imaju veće šanse da zatrudne, pa se konkretno u Ginekološko-akušerskoj klinici „Narodni front“ samo starijim ženama od 35 godina ubacuju tri embriona.

– S ponosom ističemo da je procenat postignutih trudnoća vantelesnom oplodnjom u GAK „Narodni front“ veći od 50 odsto, iako je u većini vrhunskih medicinskih centara u svetu taj procenat oko 40 odsto. U pokušaju da se spreče višeplodne trudnoće mnoge zemlje su zakonom ograničile ubacivanje samo jednog embriona. Kako su onda i šanse za postizanje trudnoće manje, ove države pružaju šest i više besplatnih ciklusa vantelesne oplodnje, kao i program zamrzavanja i odmrzavanja embriona – objašnjava dr Garalejić.

Prema njenim rečima u našoj zemlji, još uvek, pacijentkinje starosti do 40 godina (od dobijanja dozvole stručne komisije pri ginekološkim klinikama za proces vantelesne oplodnje) stiču pravo na dva besplatna pokušaja vantelesne oplodnje, koji ne uključuju mogućnost zamrzavanja embriona.
Istraživanja pokazuju da u Srbiji čak 400.000 parova ima neki problem sa začećem. Od ovog broja u 40 odsto slučajeva problem se pripisuje muškarcu, u istom tolikom ženi, a dok kod svakog petog para, ostalih 20 odsto, postoji problem neplodnosti kod oba partnera.

– Kada postoji problem začeća, izuzetno je važno da se parovi jave doktorima koji se bave ovom problematikom. Kod nas su neki parovi postali roditelji i posle 16 i više godina steriliteta. Samo upornost i pravi izbor dovode do cilja – upozorava dr Garalejić.

Izvor: http://zena.blic.rs