Faze roditeljstva

Kontrolisana sistemska hipotermija novorođenčeta

Kontrolisano rashrađivanje beba u uslovima neonatalne intenzivne nege može pomoći njihovom ozdravljenju kod pojedinih bolesti

Kontrolisana sistemska hipotermija novorođenčeta

Kada je engleski lekar, Denis Azopardi, počeo da primenjuje metod rashlađivanja novorođenčadi u službi lečenja, bilo je mnogo skeptika koji nisu verovali, da to može pomoći mališanima i njihovom ozdravljenju kod hipoksijsko-ishemijske encefalopatije, koja se nekada javlja u sklopu perinatalne asfiksije kod beba.

Kasnije je dokazano da ne samo da se ova stanja mogu uspešno lečiti, već da terapija pomaže i kod nekih oblika moždane patnje, koje sa ovom terapijom mogu proći bez posledica.

U poslednje tri decenije brojne predkliničke studije su pokazale da kontrolisano snižavanje telesne temperature za tri do pet stepeni Celzijusa nakon hipoksičnoishemičnog insulta smanjuje oštećenje nervnih ćelija.

Rashlađivanje štiti hipoksični mozak, sprečava oštećenja i poboljšava preživljavanje nervnih ćelija. Terapijska hipotermija smanjuje neurorazvojne i psihomotorne poremećaje kao i rizik za smrtni ishod.

Ova terapija štiti prvenstveno mozak ali i druge organe: srce, bubrege i digestivni trakt, smanjujući rizik za njihovo oštećenje.

  • Osnovni kriterijumi za primenu terapijske hipotermije su strogo definisani:
  • uzrast;
  • gestacijska
  • postnatalna dob (terminsko novorođenče predterminsko novorođenče 35 i 36 gestacijskih nedelja u prvih šest sati života),
  • kliničko-metabolički (niska ocena na rođenju, nizak Apgar skor, nizak pH krvi i nizak bazni deficit i neurološki kriterijumi, klinički znakovi umerene ili teške encefalopatije).

Kontrolisana sistemska hipotermija može se primenjivati samo u najsavremenije opremljenim jedinicama neonatale intenzivne nege.

Metod je veoma jednostavan, precizan i lagan, smanjivanje telesne temperature za dva do pet stepeni Celzijusa uz maksimalan monitoring vitalnih parametara, telesne temperature, srčane frekvence (EKG), disanja, krvnog pritiska, stanja i funkcije mozga, ultrazvuk mozga i (amplitude-integrated EEG).

Praktično u jednostavnom uređaju se voda hladi do željene temperature, sistemom plastičnih cevi dovodi do malih pokrivača, jorgančića, koji se stavljaju na telo i ispod tela bebe, oko ručica i nogu, smanjnjujući telesnu temperature.

Ovom cirkulacijom vode kroz vodene pokrivače se ostvaruje ceo postupak. Proces se obavlja u krevetiću, inkubatoru, potpuno nežno, uz kontinuirano merenje telesne temperature i temperature vode koja cirkuliše.

Nema grubih hladnih uređaja, nekontrolisanog rashlađivanja, smrzavanja bebe, čega se roditelji jako plaše.

Ne postoji mogućnost nekontrolisanog smanjivanja telesne temperature jer je u svakom trenutku poznata i telesna temperature novorođenčeta i temperature vode. Tokom intervencije roditelji mogu posetiti svoju bebu, provesti vreme uz nju, pomaziti je videti kako se ponaša, kako izgleda, kako sve podnosi. Tako će se uveriti u preciznost, bezbednost, jednostavnost i efekte intervecije.

Najznačajniji faktori za uspešnost terapijske hipotermije su rani početak, što ranije to bolje, najdalje do šest sati života novorođenčeta i dužina trajanja do 72 sata, i najvažniji stepen encefalopatije koju novorođenče ima.

Kontrolisano hlađenje je značajno unapredilo lečenje neonatalne hipoksijskoishemijske encefalopatije i novorođenčadi sa perinatalnom asfiksijom uopšte.

cover foto: wallpapersite.com