Faze roditeljstva

Babica&Bebica tim savetuje: Početak dojenja

Patronažna sestra i supervizor servisa Babica&Bebica Snežana Malešev govori o prvim danima sa bebom i početku dojenja...

Babica&Bebica tim savetuje: Početak dojenja

Dojenje je za bebu mnogo više od hrane, iako je, naravno, mamino mleko najbolja hrana, ali i zaštita za novorođenče. Dojenje predstavlja bliskost i uspostavljanje veze i odnosa između mame i bebe.

Kako kreće proces dojenja?

Snežana Malešev, patronažna sestra i supervizor servisa kućnih poseta Babica&Bebica ističe da dojenje počinje prvim zagrljajem mame i bebe. Dozvolite bebi da se oseti sigurno u vašem zagrljaju, da oseti miris vaše kože, čuje vaš glas. Odreagujte na svaki njen poziv, dodirom, uspostavljenim kontaktom očima, mirnim, toplim glasom. Iz te harmonije koja nastaje u zagrljaju mame i bebe, beba kreće da traga za dojkom. Neke bebe će same odmah prihvatiti dojku, nekim bebama treba malo pomoći da se bolje nameste, a neke žele duže da se maze sa mamom pre nego što počnu da sisaju.

Još dok ste u porodilištu, bebu stavljate na dojku, čak i ako mleko nije krenulo. Najbolja stimulacija za pokretanje laktacije i početak dojenja jeste beba na maminim grudima i iz tog razloga su uglavom bebe u porodilištima sa mamom u sobi. Vrlo često je mame strah kada po prvi put ostanu same sa bebom u sobi, ali ono što je bebi potrebno i dovoljno u tim trenucima jeste da je uz Vas i pored Vas. Beba je tada mirnija i opuštenija, a taj osećaj se razvija, jer je i mama smirena i opuštena kada je beba pored nje.

Proces pokretanja laktacije je individualan i to ne znači da dojenje neće biti uspešno ukoliko mleko ne krene odmah. Laktacija se uspostavlja u prva dva meseca i tek pred kraj drugog meseca ćete uočiti ustaljeniji ritam dojenja, a do tada ne možete očekivati da se beba uobroči.

Smirena mama, blizina bebe i podrška patronažne sestre učiniće dojenje prijatnim i lepim iskustvom i za mamu i za bebu.

by:Bebologija