Faze roditeljstva

O prolećnim alergijama sa dr Slavicom Rašajski

Pored toga sto nam ulepšava pogled i mami na boravak napolju, cvetanje proizvodi mnoštvo polena koji izazivaju različite alergijske reakcije kod dece svih uzrasta. Upravo o tome razgovaramo sa dr Slavicom Rašajski iz pedijatrijske ordinacije Bebologija Novi Sad...

O prolećnim alergijama sa dr Slavicom Rašajski

Doktorka Slavica Rašajski je pedijatar sa dugogodišnjim iskustvom, a sada se nalazi na čelu novootvorene pedijatrijske ordinacije Bebologija u Novom Sadu. O njenom radu najbolje govore generacije roditelja i dece koje sa velikom zahvalnošću pričaju o njenoj stručnosti i posvećenosti. Danas sa njom razgovaramo o prolećnim alergijama kod dece.

Doktorka, šta je zapravo alergija?

Alergija znači reakciju na nesto sto organizam prepoznaje kao strano i štetno. Poslednjih dana, svedoci smo masovno procvetalog drveća raznobojnih cvetova. Ali, pored toga sto nam ulepšava pogled i mami na boravak napolju, to cvetanje proizvodi mnoštvo polena koji izazivaju različite alergijeske reakcije kod dece svih uzrasta. 

Koji su najčešći simptomi alergije?

Najčešći simptomi su:

  • curenje bistre sekrecije iz nosa i crvenilo nosne sluznice i kože oko nozdrva
  • kijanje i suvi kašalj
  • crvenilo i svrab očiju
  • osećaj peckanja i svraba u ždrelu
  • suva i crvena koža obraza, čela,  vrata, zglobova šaka, ponekad i celog tela
  • neretko i otežano disanje

 Svi ovi različiti simptomi izazivaju umor, glavobolju, nesanicu i neurotizuju decu.

Koji načini se preporučuju kao prevencija polenskih alergija?

Najefikasniji način sprečavanja alergijskih reakcija je neizlaganje alergenima, što je naravno, često teško primenjivo i neizvodljivo. Naročito se preporučuje da deca koja imaju bilo koji simptom alergije, što manje budu napolju kada je vreme vetrovito. Tada je  u vazduhu visoka koncentracija alergena koje vetar  prenosi sa jednog mesta na drugo.

Deci najmlađeg uzrasta nakon povratka iz šetnje, treba fiziološkim rastvorom isprati konjuktive i sluznicu nosa, kožu lica oprati čistom vodom i u kućnim uslovima vlažiti vazduh. Ako se simptomi alergije nastave, javiti se pedijatru! Kod dece koja imaju crvene i suve plaže po koži lica i drugih delova tela koje su praćene svrabom, primenjuje se posebna nega kože koja podrazumeva:

- uljane kupke

-kreme koje hidriraju kožu

-po potrebi i terapijske kreme na bazi kortikosteroida strogo određeno vreme

-antihistaminski sirupi

Sve ove mere sprovode se isključivo po savetu pedijatra ili dermatologa.

Zapušen nos, sekrecija, kijanje, suvi kašalj, iziskuju primenu raznih antialergijskih sprejeva za nos određeni period ili/ i antihistaminskih sirupa   (Xyzal, Aeris, Rupafin..), takođe isključivo po savetu pedijatra ili alergologa.

Deca sa simptomima promuklosti i otežnog disanja, uz druge ranije nabrojene simptome, iziskuju posebnu vrstu lečenja i praćenja (antihistaminike, bronhodilataore, inhalatorne kortikosteroide) od strane pedijatra, pulmologa, alegologa, kao i preventivnu terapiju u svrhu sprečavanja I ublažavanja simptoma alergije. 

U cilju smanjenja tegoba, smanjenja korišćenja lekova, kao i desenzibilizacije organizma na različite alergene,primenjuje se i imunoterapija u različitim oblicima( kapi, tablete, potkožne injekcije).

Tim pedijatrijske ordinacije Bebologija u Novom Sadu, na adresi Bulevar Evrope 38 je tu da, stručnošću i posebnim pristupom, u prostoru koji je prilagođen dečijim potrebama, brine o zdravlju Vašeg deteta.

Za više informacija i zakazivanje pregleda pozovite:021 31 000 73

by: Bebologija