Faze roditeljstva

BEBA NA SUNCU: pet zlatnih pravila

Bliži se septembar, mesec kada većina roditelja sa bebama i predškolskom decom planira letovanje: gužve su manje, cene niže, a ni sunce više ne prži tako jako kao u avgustu. Deca će moći više vremena da provedu na otvorenom, bez straha od sunčanice ili crvenila, veruju roditelji

BEBA NA SUNCU: pet zlatnih pravila

Hajde, ipak, da vas podsetimo da uz ubrzane promene klimatskih prilika, koje smo ovog jogunastog leta dramatično iskusili, ni septembar više nije mesec blagog sunca i umerenih temperatura, zato o zaštiti dece od sunca razmišljajte kao da je avgust. Podsećamo vas na važne činjenice koje se često u opuštenoj atmosferi leta zaboravljaju.

  • Novorođene bebe imaju izrazito osetljivu kožu sa nerazvijenim mehanizmima zaštite, pa ih do punih 6 meseci ne treba uopšte izlagati direktnom suncu. Osim opekotina, crvenila i oštećenja kože, ne zaboravite da je koža veliki imunološki organ, a duže izlaganje suncu može da dovede i do pada imuniteta. Postavlja se pitanje i da li je onda dobra ideja putovanje na letovanje sa tako malom bebom.
  • Deca ne treba da budu izložena suncu u vreme kada ono najjače zrači, između 11 i 16 sati - ovo je već poznato pravilo, pa se unapred organizujete da zabavite dete tokom vremena koje ćete provoditi u sobi ili nekoj "debeloj" hladovini, bez kupanja.Ako je dan oblačan, svežiji, ili duva vetar koji vas hladi, UV zračenje je i dalje tu. Spoljna temperatura nije pokazatelj jačine UV zračenja, pa je zaštita od sunca i tada podjednako neophodna.
  • Deca ne vole da se mažu, a zaštitna krema je neophodna. Da biste naneli preporučene količine kreme (u debljem sloju na svaki otkriveni delić kože), pretvorite mazanje u igru: crtajte kremom po dečjoj koži, stavljajte tačkice kreme pa neka ih dete prstićem spaja... Samo krema koja je prekrila svaki milimetar kože u dovoljno bogatom sloju pruža adekvatnu zaštitu. Smanjenjem količine nanosa kreme smanjujete i stepen UV zaštite. Da biste omogućili detetu slobodnije kretanje i smanjili površinu kože koju treba namazati (a time i vreme za ovaj ritual), nabavite deci specijalnu tanku majicu koja štiti od UV zraka, u kojoj se može i kupati.
  • Postoje delovi tela koje stalno zaboravljamo da zaštitimo ili u brzini zanemarimo. Uši, usne, stopala, vrat, unutrašnji deo nadlaktica, pazušna zona... Snimci UV kamerama pokazuju da su i delovi kože uz kupaći kostim često nenamazani da se kostim ne bi isflekao. Postarajte se da cela koža deteta bude zaštićena odećom ili kremom. Možda je dobra ideja da ga prvi put namažete još u sobi, gde ga morski talasići neće mamiti da se otima i žuri na kupanje.
  • Ne dozvolite da vas oznaka vodootpornosti kreme navede da poverujete da dete ne morate mazati posle brčkanja u moru. Vodootporne kreme se ne rastvaraju u vodi, pa je dete zaštićeno tokom kupanja, ali svaka, pa i vodootporna krema se skida posle brisanja, trenja o peškir ili pesak na plaži, pa je neophodno da posle svakog kupanja ponovo nanesete zaštitnu kremu.

Preporučeni preparat: Bioderma Photoderm KID SPF 50+ UVA 39

Uz pouzdane UVA/B filtere, Photoderm KID mleko obezbeđuje i biološku zaštitu kože, koja podstiče prirodne mehanizme zaštite tokom izlaganja suncu (imunitet). Bez alkohola, parabena, krema je fotostabilna i vodootporna, a roditelji je vole zbog pouzdanosti i zbog plavog traga koji se pojavljuje samo dok se krema maže i pokazuje im koji su delovi kože namazani, a koji nisu.