Faze roditeljstva

Za zdrav i lep osmeh tokom trudnoće

Tokom ovih devet meseci, pažnja majke je uglavnom usmerena na stomak. Međutim, briga o zdravlju zuba i usne duplje ne treba da padne u drugi plan.

Za zdrav i lep osmeh tokom trudnoće

Ako tokom trudnoće redovno posećujete stomatologa i održavate pravilnu higijenu zuba i usta, a uz to primenjujete uputstva o zdravoj i pravilnoj ishrani - tada će biti bespredmetan strah od ranije uvrežene zablude da „svako dete košta majku jednog zuba“. O tome kako trudnica može sačuvati zdrav i lep osmeh razgovarili smo sa dr Dragom Đurić, stomatologom u ordinaciji "Sekutić".

Kada treba otići na pregled kod stomatologa?

- Najbolje je da žena dođe na pregled pre planiranja trudnoće, radi sanacije eventualnih problema. Međutim, to se retko događa – zbog pogrešnog verovanja da su u vreme trudnoće stomatološki zahvati štetni. Naprotiv, većina intervencija može da se obavi bez ikakvih problema.

Šta podrazumeva preventivni pregled?

- Pored standardnog stomatološkog pregleda, kada se registruje stanje oralnog zdravlja trudnice, uzima se anamneza, daju saveti i planira dalje stomatološko zbrinjavanje. Obavezno se daju i osnovne informacije o sprečavanju pojave karijesa u trudnoći.

Da li je tačno da se trudnicama češće „kvare“ zubi?

- Iako nema direktne povezanosti karijesa i graviditeta, još uvek se gubitak zuba u tom razdoblju pripisuje povlačenju minerala iz zubnih tkiva zbog povećanih potreba za rast i razvoj bebe. Tokom trudnoće desni mogu da krvare zbog promenjenog hormonskog statusa žene i proširenja krvnih sudova.


Dr Draga Đurić, stomatolog

Koliko je čest slučaj u praksi da trudnici mora da se snima ili vadi zub i da li se to preporučuje?

- Rendgensko (Rtg) snimanje u trudnoći se ne preporučuje. Međutim, ako je potrebno obaviti popravku ili vađenje zuba, najbezbedniji period je drugo tromesečje i upravo tada treba sanirati sve probleme. Prvo tromesečje tzv. “period ortogeneze “ i poslednji trimestar rezervisani su za kratke i neodložne intervencije - ističe dr Draga Đurić.

Vaš savet trudnicama

- Veoma je važno održavati redovnu i pravilnu higijenu tokom trudnoće. Izaberite soft ili ulutrasoft četkicu za zube i koristite je najmanje 3 minuta tokom jednog pranja. Voskirani konac služi da bi se očistio prostor između zuba koji nije dostupni četkici i ako možete isperite usnu šupljinu posle svakog obroka. Ako ne možete, onda obavezno ujutro i uveče operite zube. Čak i ako nemate nikakvih tegoba, preporuka je da bar dva puta tokom trudnoće odete na preventivni pregled kod stomatologa – kaže naša sagovornica dr Draga Đurić.

Prirodna pasta za zube

Uz malo kokosovog ulja, sode bikarbone, stevije i cimeta možete napraviti prirodnu pastu za zube.

Sastojci:
3 kašike kokosovog ulja,
3 kašičice sode bikarbone,
1/2 kašičice stevije i
1 kašičica cimeta u prahu.

Priprema:
Izmešajte dobro sve sastojke i čuvajte u staklenoj teglici s poklopcem. Koristite za svakodnevno pranje zuba – svaki put čistom kašičicom zahvatite malu količinu i nanesite na četkicu za zube. Redovnom upotrebom zubi će vam biti belji, a imaćete i manje kamenca.

Autor: Vesna Stanimirović Foto: Freepik, privatna arhiva