Faze roditeljstva

Pitanja i odgovori: Ishrana u trudnoći

Svaka trudnica kada sazna da je u drugom stanju, počne da razmišlja drugačije o hrani. Da li neka hrana smeta bebi dok je u stomaku? Šta treba izbegavati a šta treba dodati u ishrani? Koja hrana se preporučuje kod trudničkog dijabetesa? Odgovore na ova i druga pitanja daje Ana Todorović, nutricionista.

Pitanja i odgovori: Ishrana u trudnoći

Tokom onlajn predavanja koja se održavaju u organizaciji Centra za trudnice “Bebologija” stigne nam veliki broj pitanja, a ovde možete pročitati odgovore na najčešća pitanja od Ane Todorović, nutricioniste.

P:  Da li đumbir može izazivati kontrakcije? (Ana)
O: Đumbir može da izazove kontrakcije ukoliko se pretera u količini i ukoliko je u obliku praha kada je koncentrovaniji. Njegova upotreba u svežem rendanom obliku u količini – prstohvata za pripremu čaja koji je odličan protiv mučnina je u redu i bezbedna, izbegavati đumbir u poslednjim nedeljama trudnoće.

P:  Koliko folne kiseline možemo uneti uobičajenom izbalansiranom ishranom? Da li je greška ako se u prvom trimestru unosi 900μg folne kiseline (ne aktivne) umesto folnaka od 5mg? (Rada)
O: Ukoliko unesemo u toku jednog dana sledeće namirnice:
Brokoli – 1 šolju koji pospemo sirovim suncokretom + jednu pomorandžu + šolju malina + porciju grašaka ili crvenog pasulja 100 g i malo sirovog badema (par komada) obezbedićemo organizmu više nego dovoljno folne kiseline, oko 400 mcg.
Ako niste sigurni da ćete uneti adekvatnu količinu putem hrane, preporuka je 400 mikrograma folne kiseline ili 5 mg folnaka svakako preventivno u prva tri meseca trudnoće. Ukoliko je trudnoća neplanirana i niste imali pripremu u smislu upotrebe folne kiseline doza za suplementaciju može ići i do 800 mcg.
Uvek je bolji aktivni oblik, folna kiselina je nestabilna sama po sebi pa je iskoristljiviji taj njen oblik.

Ana Todorović, nutricionista

P:  Kakav je Vaš stav o konzumaciji mleka (kravljeg i biljnog) u trudnoći a i inače? (Mina)
O: Što se konzumacije mleka u trudnoći tiče, smatram da nam je neophodno kako zbog unosa kalcijuma, tako i zbog vitamine A, D, E i K. Ono što je svakako preporuka je da se da prednost kiselomlečnim proizvodima: jogurtu, kiselom mleku, grčkom jogurtu, kefiru. Lakše su svarljivi, a i povoljno utiču na crevnu floru koja ima važnu ulogu u dobrom imunom odgovoru. Važno je biti pažljiv kada je procenat mlečne masti u pitanju i ne birati baš obrane mlečne proizvode sa 1% i manjim postotkom mlečne masti jer imaju dodatak skroba a i dosta vitamina je uklonjeno u procesu smanjivanja mlečne masti. S druge strane ne birati ni one najmasnije mlečne proizvode od kojih vreba opasnost za nastanak holesterola i triglicerida. Preporuka su oni od 1,6 % m.m. – 2, 8% u zavisnosti od toga kakav je lipidni status i telesna masa. Ukoliko ste dobili više kilograma od preporučenih, birajte one manje masne. Budite vrlo umereni sa sirevima, a pogotovo kačkavaljima jer su vrlo kalorični, najpre se opredelite za mladi sir i to upakovan i sa deklaracijom.
Kada su biljna mleka u pitanju, preporuka je birati ona u tečnom obliku, proverenog kvaliteta. Ne preporučuju se mleka u prahu zato što im dodaju šećere i druge poboljšivače ukusa. Biljna mleka su odlična jer ne sadrže laktozu koja stvara probleme sa varenjem kada je kravlje mleko u pitanju.

P: Da li je u redu konzumirati integralni keks zaslađen poliolima u slučaju gestacijskog dijabetesa? (Nevena)
O: Jeste u koliličini do 20 g dnevno, međutim uvek dajem prednost prirodnom zaslađivaču steviji, previji  ili inulinu.

P: Da li je unos vitamina D od 1000 μg suvišno u trudnoći ili može pomoći imunom sistemu sada dok traje epidemija korone? (Rada)
O: Vitamin D ima značajan uticaj na imunitet u toku Covida-19, međutim ne treba preterati u količinama, preporučena dnevna doza je 600 IU. To je preporuka za suplementaciju, a uz to svakako konzumirajte ribu poput lososa, dobro termički obrađena jaja i pečurke, umerenu količinu putera, ceđenu pomorandžu i šetajte kada je sunce najmanje jako, rano ujutru ili kasno poslepodne.

P:Da li imate neku preporuku kako bismo mogli ishranom da povećamo nivo gvožda u krvi? (Tijana)
O: Preporuka za ishranu kod anemije jeste divlja borovnica, organski kakao, ali i sledeće namirnice:
*Ovsene pahuljice sa vrlo malo suvih kajsija i sirovim bademima bez dodatka mlečnih proizvoda kako bi ne bi došlo do smanjenja apsorpcije (dobra je i heljda, raž, pšenične mekinje)
*Supa od junećih kostiju sa dosta peršuna koji dodajemo na kraju pripreme,
*Juneći file, ćureći batak, riba u obaveznoj kombinaciji sa zelenim povrćem, cveklom ili drugim salatama koje kiselimo blago limunom,
*Osim borovnice dobra je i kupina, ribizle, maline…
*Svakako tu su i blitva, spanać, zelje koje treba konzumirati što češće.

P: Pošto su omega-3 masne kiseline vrlo važne za razvoj mozga bebe, da li je dovoljno da dojilja jede ribu (ili ih uzima u vidu suplemenata), ili ih treba dodavati i bebi? (Ivana)
O: Jesu važne i preporučena suplementacija je1000 mg/dan, ukoliko se pored toga i adekvatno hranite nema potrebe bebi dodavati Omega-3, dobiće neophodnu količinu od Vas dojenjem.

P: Da li trudnica sme da koristi probiotik forte i šta se sme jesti u slučaju dijareje koja traje nekoliko dana? (Andreja)
O: Probiotik Forte sme, a osim toga preporučujem supicu od pirinča koja se pravi tako što skuvate običan beli pirinač u razmeri 1: 3 (100 g pirinča : 300 ml vode) do potpunog raskuvavanja i čekate da voda poprimi sluzavu strukturu. Uzimajte ovaj odvar od pirinča više puta u toku dana po šoljicu, spremite veću količinu, može da stoji u frižideru nekoliko dana.
Osim toga preporuka su: kuvani krompir, šargarepa, obična supa kako bi se nedomestili elektroliti koji se gube dijarejom, malo suvog keksa, red crne čokolade…

P:Šta mislite o korišćenju proizvoda od soje u trudnoći? (Ana)
O: Soja u trudnići je u redu ali je ne treba konzumirati u velikim količinama i često, ali tofu sir, komadići soje, sojino mleko su sasvim prihvatljivi.

P:Koje namirnice preporučujete u slučaju trudničkog dijabetesa a koje ne? (Sandra)
O: Kada je ovaj problem u pitanju preporuka su: integralne žitarice  poput raži, ovsa, heljde kiselomlečni proizvodi i mladi sir, meso, riba, jaja, orašasto voće i kiselo voće poput zelene jabuke, ali i borovnice, kupine, maline. Svo zeleno povrće, zelena boranija, kupus, celer, keleraba, sveža cvekla i sveža šargarepa su ok, maslinovo ulje, avokado…
Obroci treba da budu pravilno raspoređeni na intervale od optimalno 3h, ne treba preskakati obroke, ništa se ne gricka između, a poslednji obrok se preporučuje maksimalno 2h pred odalzak na spavanje.
Ne preporučuje se: beli hleb, lisnata testa, pržena i pohovana hrana, testenine, krompir (može povremeno, pečen u ljusci), kuvana šargarepa, slatkiši (osim onih zaslađenih stevijom), suvo voće, gazirana pića, komercijalni sokovi, alkohol, previše masna hrana, naravno fast food…

P:Šta preporučujete od hrane ili pića kad je pritisak mali? (Marija)
O: Za niži krvni pritisak puno pomaže sveže povrće, a pogotovo paradajz koji se može konzumirati i kao ceđeni sok (kada idete van kuće možete ga poneti), osim toga orašasto voće poput badema, lešnika ili sirovo seme bundeve golice, sirovi suncokret i sl., jogurt, komadić sira, parče mesa…

P:Kako se izboriti sa izraženom opstipacijom i nadimanjem iako je ishrana u skladu sa svim što se preporučuje? (Sanja)
O: Kada je problem opstipacije izražen preporuke su sledeće:
*Po ustajanju obavezno čaša mlake vode 300 ml kako bi se podstakao rad creva,
*Svakodnevna upotreba Mg directa u kesicama i Mg Mivela ili MG Donat voda,
*Šetnja, blaga fizička aktivnost u skladu sa stanjem organizma, nikako forsirano,
*U ishranu uključiti: kukuruz šećerac (ukoliko ne postoji gestacijski dijabetes), boraniju, kruške, kompot od suvih šljiva, zeleno povrće, laneno seme (svaki dan),
*Podsticanje refleksa pražnjenja (biti uporan i ići u određeno vreme u toalet u toku dana)
Ukoliko je ishrana oskudna masnim namirnicama uvrstiti umerenu količinu, ali bez preterivanja.

P:Da li smemo piti čaj od koprive ukoliko smo na antikoagulansnoj terapiji? I da li se preporučuje čaj od kamilice trudnicama? (Jelena)
O: Čaj od koprive se ne preporučuje uporedo sa terapijom antikoagulansima, a čaj od kamilice u umerenim količinama je opravdan.

Pripremila: Vesna Stanimirović
By Bebologija