Faze roditeljstva

Odgovori na najčešća pitanja: Ishrana u trudnoći

Za zdravu trudnoću, ishrana majke mora biti balansirana i bogata nutrijentima. Saznajte sa kakvim se pitanjima i nedoumicama vezanim za ishranu, susreću trudnice tokom ovih devet meseci.

Odgovori na najčešća pitanja: Ishrana u trudnoći

Kako bi žena održala vitalnost i odgovarajuću kilažu za vreme trudnoće, a istovremeno obezbedila sve potrebne sastojke za pravilan rast i razvoj bebe, neophodno je da se pridržava nekih jednostavnih pravila u ishrani za vreme trudnoće. Pozvali smo trudnice da nam postave pitanja tokom vebinara a evo odgovora od nutricioniste Ane Todorović.

PITANJA I ODGOVORI: 

P:Da li je bezbedno tokom trudnoće konzumiranje aronije (soka) peršuna i brusnice? I da li je dozvoljeno da trudnica jede suvo meso ako se prethodno termički obradi?(Ana)
O: Sok od aronije je potpuno bezbedan i pomaže jačanju imuniteta i popravljanju i održavanju dobre krvne slike, preporučuje se umerena konzumacija, svega jedna rakijska čašica i to najbolje ujutru, pre doručka.
Što se brusnice i peršuna tiče preporuka je da se koristi umerena količina, a suvo meso ukoliko se ispere od soli ili skuva i tečnost u kojoj se meso kuvalo baci pa se tek tada upotrebi je u redu.

P:Da li je trudnicama dozvoljeno da piju domaće kupinovo vino i koja riba je bezbedna da se jede tokom trudnoće? (Dragana)
O:Kupinovo vino u toku trudnoće u umerenoj količini od po npr. 100 ml 2 -3 puta u toku nedelje uz ručak je u redu, a kada je riba u pitanju najbezbednija za nas i naše područje je pastrmka što svakako ne znači da povremeno ne možete da pojedete i oslić, škarpinu, losos, tunjevinu ili sardine (konzerviranu ribu što ređe)…

P:  Kraj sam sedmog meseca blizanačke trudnoće, a ugojila sam se samo 7 kilograma od početka. Da li je to uredu? (Nataša)
O: Ukoliko su Vaši laboratorijski parametri dobro, bebe dobro napreduju, a Vi se osećate dobro, imate energiju, mesta za brigu nema.

P:  Čula sam da se trudnicama ne preporučuju pečurke (termički obrađene). Zanima me vaše mišljenje? (Jelena)
O: Pečurke se ne preporučuju generalno u najranijoj trudnoći i u poslednjim nedeljama. Međutim, vrlo je korisno konzumirati ih 2 – 3 puta nedeljno nakon isteka prvog trisemestra i pred kraj trudnoće. Uvek je važno da budu termički obrađene i kupljene na proverenim mestima i najsigurnije je da to budu šampinjoni, bukovače ili lisičarke.

P:  U 14. nedelji trudnoće sam a imam niske vrednosti hemoglobina. Možete li mi preporučiti kako ishranom da podignem nivo hemoglobina? (Gorana)
O: Kada su vrednosti hemoglobina niske, što je često propratna i  fiziološka pojava u trudnoći u ishrani se preporučuje unos pre svega mesa poput: junetine, konjskog mesa, ćuretine (batak), a osim toga vrlo je važno unositi gotovo svakodnevno zeleno povrće spanać, blitvu, brokoli, ali i cveklu i limun, crvenu papriku… Čaj od  lista koprive je takođe odličan i bezbedan u trudnoći.
Osim promena u ishrani važan je i boravak na otvorenom, najbolje negde gde je zagađenost vazduha manja : pored reke, park ili šuma.
Nikako se ne preporučuje konstantni boravak u zatvorenom.

P:  Kako možemo uneti dovoljne dnevne količine kalcijuma putem hrane? Da li je mleveni susam dobar izvor i koliko ga je potrebno pojesti na dnevnom nivou? (Tijana)
O: Preporuka je unos od 1000 mg/dan kalcijuma u trudnoći. Tu količinu je moguće uneti unosom npr. 2 šolje jogurta, i još npr. 100 g sitnog sira i još dodatno 1 kafenom kašikom samlevenog susama i još npr., čašom ceđenog soka od pomorandže.
Važno je da se ne unesu velike količine odjednom zato što organizam ima ograničenje kada je apsorpcija u pitanju na 600 mg odjednom.

P:  Da li se trudnicama preporučuju kupljene ovsene kaše (kažu da imaju dosta šećera) i da li ih je potrebno kuvati ili samo preliti vrelom vodom? (Jovana)
O: Kupljene kaše apsolutno treba zameniti onim kojima smo napravili sami od biranih sastojaka (ovsene pahuljice sa deklaracijom + npr. seme lana, susama, suncokreta, sirovi badem…), mogu se iskuvati kratiko ili samo odmah potopiti u biljno mleko ili jogurt, sve zavisi od ukusa, mada su svakako svarljivije one koje se prvo kratko otkuvaju. Kupljene gotove kaše su pune skrivenih šečera, poboljšivača ukusa itd.

P:  U osmom sam mesecu trudnoće i zanima me kakav je vaš stav po pitanju konzumiranja kisleg kupsa, sarme, turšije… kako tokom ovih poslednjih meseci trudnoće tako i u periodu dojenja? (Tijana)
O: U ovom stadijumu trudnoće, ukoliko imate izraženu potrebu za ovim namirnicama moj savet je da ih isperete od soli kako ne bi došlo do otoka usled zadržavanja tečnosti ili porasta krvnog pritiska što nije tako retka pojava, a u periodu dojenja kako najnovije preporuke kažu mogu se konzumirati sve namirnice, ali ipak smatram da u samom početku dojenja treba malo sačekati, bar mesec dana pa tek onda koristiti i ove namirnice, ali svakako isprane od soli i ne tako često. Poželjno je koristiit začine prilikom pripreme poput kima ili kumina koji smanjuju probavne tegobe.

P:  Koliki razmak je potrebno napraviti između uzimanja hrane i vode? (Tijana)
O: Preporuka je da vodu pijete 30 minuta pre i 30 minuta nakon obroka.

P: Da li su propolis i med dozvoljeni i bezbedni za korišćenje tokom trudnoće? (Slađana)
O: Propolis ima izvesnu količinu alkohola tako da sa njim treba biti umeren, a med možete da korisitite ukoliko nemate problem sa gestacijskim dijabetesom, ako ste povećali telesnu masu iznad preporučenih vrednosti preporuka je svega 1 kafena kašičica meda dnevno i to ne kao prvo što ćete da pojedete.

P:  Trenutno mi više prija 6-7 manjih obroka, nego kao ranije 4 normalna. Da li česti obroci mogu negativno uticati na nivo šećera u krivi i kakva je vaša preporuka za poslednji obrok tokom dana, kada ga treba uzeti i šta je najbolje da tada pojedomo? (Jovana)
O: U redu je ako Vam tako prija, ali dobro bi bilo da ako već tako često jedete da ipak smanjite količinu i strogo vodite računa šta jedete, da to nikako ne bude testo, slatkiši, grickalice, sokovi… Prednost dajte povrću u vidu salata, unosite voće ali ipak pazite da ne bude preslatko po koju šolju jogurta, kefira, unosite kvalitetno meso, jaja… Kada je večera u pitanju preporuka su lako svarljivi proteini poput pilečeg ili ćurećeg filea ili mladi sir sa kuvanim belancima i pregršt salate: zelena, baby spanać, radič, ice berg, kupus, crveni kupus, keleraba, sve vrste paprike, rendana šargarepa, cvekla…

P:  Da li postoji neka namirnica koja bi mi smanjila gorušicu, jer mi se pojavila tek sada u 26. nedelji trudnoće? (Jelena)
O: Kod pojave gorušice probajte sirove bademe, malo prepečenog odstajalog hleba, čašu mlake vode…

P:  Da li postoji nešto što je stogo zabranjeno trudnicama sa insulinskom rezistencijom? (Vanja)
O: Kada je insulinska rezistencija u trudnoći u pitanju nedozvoljene namirnice su: beli hleb i bilo šta od belog brašna, kukuruzno brašno, sve vrste slatkiša, čokolade, bombone, slatke žvake, industrijski sokovi i gazirana pića. Preporuka je da što ređe konzumirate kuvanu šargarepu, krompir, testa, pite, suvo voće, marmalade i džemovi, med industrijske kompote, slatko voće poput banana, grožđa, šljiva…

P:  Koliko je vremena bezbedno da neko kuvano jelo stoji na sobnoj temperature pre nego što ga odložimo u frižider? (Tijana)
O: U letnjim mesecima svega par sati, a u toku zime i celu noć, ali preporuka je da se ohlađeno jelo stavlja u frižider,nikako mlako ili toplo.

P:  Koji su najbolji izvori folne kiseline (pored zelenog povrća i pomorandže) i treba li je koristiti tokom cele trudnoće ili samo na početku? (Katarina)
O: Folna kiselina je najvažnija u samom početku, ali i kasnije nije zanemarljiva kao i u toku same pripreme za trudnoću. Njeni izvori osim zelenog povrća i soka od pomorandže su drugo citrusno voće poput grejpfruta, ima je i crveni pasulj, integralne žitarice, avokado, semenke suncokreta, lana, bademi, ima je u orasima, karfiolu

P:  Sada je sezona čajeva, koje preporučujete trudnicama a koje bi trebale da izbegavamo? (Marija)
O:Preporuka su čaj od lista koprive, šipurka, đumbira, kamilice, matičnjaka, nane, čaj od lista maline. Ne preporučuju se: zeleni čaj, crni čaj, oolong (Wu long čaj), kantarion, hibiskus, žalfija, imela, hajdučka trava.

P:  Da li je dozvoljeno koristiti sok od celera i surutku tokom trudnoće? (Milena)
O:Sok od celera i surutka se ne propuručuju za konzumiranje tokom trudnoće, a ni dojenja. Celer zbog visokoalergenih svojstava i eventualnog uticaja na rane kontrakcije, kako pojedine studije ukazuju, a surutka više zbog higijenskog aspekta.

P:  Koliko puta nedeljno bi smele da jedemo testeninu i koju preporučujete? (Jovana)
O: Testenina može da se nađe dva puta u toku nedelje na trpezi i to najbolje u kombinaciji sa raznovrsnim povrćem, a ne mesom.
Preporuka su intergalne testenine, testenine od ovsa, heljede, pirinčani rezanci, postoji sjajan izbor i bezglutenskih testenina.

Pripremila: Vesna S.
By Bebologija