Faze roditeljstva

I nauka je potvrdila- mamin glas je lekovit

Da li znate koliko je vremena potrebno da dete prepozna mamin glas? Manje od jedne sekunde, tvrde naučnici.

I nauka je potvrdila- mamin glas je lekovit

To je potrebno vreme da detetov mozak zasija kao Novogodišnja jelka. Naučnici sa Stanford Univerziteta su pokazali da se, kada dete čuje mamin glas, aktiviraju i delovi mozga koji nisu deo oblasti koja se odnosi na sluh. Delovi mozga koji se odnose na emocije, prepoznavanje lica i društveno funkcionisanje se tada pokreću. Ukratko, na to kako će dete komunicirati u društvu, umnogome utiče to kako reaguje na mamin glas.

Naučnici kažu da se, iako se malo zna kako se mozak aktivira zbog ovog moćnog zvuka, mnogi govorni, emocionalni i društveni procesi uče slušajući mamin glas. Daniel Abrams sa Stanford Univerziteta ističe da nisu mogli ni da pretpostave da mamin glas može da ima tako brz pristup brojnim procesima koji se odvijaju u mozgu.

Poznato je da dete bolje reaguje na majčin glas, nego na glas nepoznate osobe, jer još dok je u stomaku beba prepoznaje mamu i njen glas. Ubrzo nakon rođenja beba nastavlja da traži mamin glas i uz njega se najbrže umiruje. Iako sada sigurno mislite da se aktiviranje u detetovom mozgu odnosi na najranije detinjstvo, ova pojava se, zapravo, nastavlja i nakon tog perioda. Nauka je opet potvrdila da se kod srednjoškolaca, kada su pod stresom, nakon samo jednog razgovora sa mamom smanjuje nivo hormona stresa, a aktivira se oksitocin- hormon ljubavi.

Zato sledeći put, koliko god godina da imate, nemojte da propustite mamin poziv. Pomoćiće Vam da se osećate bolje, srećnije i sigurnije, jer zaista, mamin glas leči.

Pripremila: Brankica Bjelić  Izvor: https://edition.cnn.com/