Faze roditeljstva

Uvođenje čvrste hrane

Mnoge majke žure da u ishranu svog deteta uvedu čvrstu i nemlečnu hranu koja je u prvih nekoliko meseci neprihvatljiva za dete jer ono poseduje refleks izbacivanja, a nije spremno da hranu sažvaće i proguta.

Uvođenje čvrste hrane

Prve kašice

Dok je vaša beba mala ako je dojite ili prehranjujete ona time dobija sve neophodne sastojke koji su joj potrebni za rast i razvoj. Majčino mleko je u prvih pola godine ali i kasnije izvor svih vitamina i minerala pa tako najbolja hrana koju možete ponuditi svom detetu.

Mnoge majke žure da u ishranu svog deteta uvedu čvrstu i nemlečnu hranu koja je u prvih nekoliko meseci neprihvatljiva za dete jer ono poseduje refleks izbacivanja, a nije spremno da hranu sažvaće i proguta. S obzirom na to da bebin organizam u ovom periodu nije spreman da razgradi pojedine materije, može se izazvati kontraefekat uvođenjem čvrste hrane, odnosno deca mogu biti podložna problemima sa probavnim traktom. Takođe se mogu javiti različiti oblici alergija, povraćanje i gađenje, kašalj, a ponekad i obrnuto, dobijanje kilograma što u kasnijem periodu razvoja dovodi do prekomerne težine.


Čvrsta i nemlečna hrana treba da se uvodi postepeno, kad beba već napuni četiri meseca dok sa sedam meseci treba da je već navikla na ovu vrstu hrane.

Preporuka je da se prvo uvode žitarice a potom i povrće blagog ukusa kao što je krompir, mrkva a nakon toga i karfiol, tikvica, brokoli, spanać, grašak. Pasulj se ostavlja kao namirnica koju zadnju ubacujemo u ishranu.

Mahunarke izazivaju nadimanje tako da bebe mogu osećati bol i nadutost u stomačiću. Što se tiče voća ono se uvodi početkom šestog meseca i prvo se bebi daje banana, jabuke i breskve, dok se narednog meseca polako uvode šljive, kruške i kajsije. Dinja i lubenica, kao i grožđe se daju tek od 10. meseca. Zadnje se uvodi bobičasto i južno voće, obično nakon prvog rođendana.
Belo meso daje se bebama od 7. Meseca, a tamna mesa i riba od 9.meseca. Što se tiče jaja daje se prvo pola žumanceta kod prvog hranjenja početkom osmog meseca, a potom i celo žumance. Bebi od godinu dana može se dati celo jaje.
Idealno bi bilo obezbediti organsku hranu.

PIRE OD ŠARGAREPE

Očistiti i oprati 100 g šargarepe, iseći na kolutiće i preliti sa 50 ml vode. Poklopiti i kuvati dok ne omekša a zatim ispasirati sa malo vode u kojoj se mrkva kuvala. U to dodati približno 20 ml mleka i oko 5 g maslaca. Može se dodati kašičica brašna, najbolje rižinog. Sve zajedno prokuvati još malo. Ako je beba starija od 8 meseci možete u pire dodati i komadić belog pilećeg mesa ili pileće džigerice i samo malo posoliti.

PIRE OD KROMPIRA I TIKVICE

Očistiti krompir i tikvice, naseći ih na kolutiće i kuvati u dve šerpice sa malo vode. Kad se skuvaju ispasirati ih i pomešati. Dodati 3-4 kašike mleka i kašičicu ulja ili komadić maslaca. Kod većih beba, od 8 meseci pa nadalje, takođe možete dodati komadić mesa ili pola kuvanog žumanceta, zavisno od toga da li mu žumance dajete prvi put. Kad beba napuni godinu dana može se dodati i celo jaje i prilagoditi količina mleka u pireu.

PIRE OD SPANAĆA ILI BLITVE

Skuvajte 100 g listova spanaća ili blitve, možete po želji naseći povrće na rezance pa kuvati u otkrivenoj posudi dok ne omekša. Dodati 50 g kuvanog krompira i kašičicu ulja ili maslaca i 2-3 kašike mleka. Sve ispasirati i kuvati još par minuta i obrok za vašu bebu je spreman.