Faze roditeljstva

Krvarenje u prvom trimestru trudnoće

Skoro da ne postoji ništa strašnije što bi više uplašilo svaku trudnicu od neočekivanog vaginalnog krvarenja. Bilo kakvo krvarenje, čak iako je bezbolno, može da prestraši čak i najopuštenije trudnice.

Krvarenje u prvom trimestru trudnoće

Kao lekar, a pre svega mama jednog dečaka, htela bih da se osvrnem na ovu temu, jer je ona konkretno mene najviše uplašila tokom trudnoće – kaže za naš sajt dr Jelena Milosavljević.

U tom momentu kada sam u 11. nedelji trudnoće prokrvarila bila sam samo jedna uplašena mama. Moram priznati da sam se rasplakala i apsolutno zaboravila sve što sam učila na fakultetu, a što bi u tom momentu moglo da me smiri.

Većina nas najpre pomisli na pobačaj, bilo da na vešu zateknemo krvavu mrlju ili imamo obilno krvarenje. Činjenica je da krvarenje u trudnoći nije tako retka pojava, pre svega u prvom trimestru i da se čak 30-40% trudnica  suoči sa ovim problemom u tom periodu.

Hajde sada da se osvrnemo na uzroke koji mogu kao posledicu imati krvarenje u manjem ili većem obimu. Saznanjem o tome, možemo ostati pribrane i učiniti ono što je najbolje kako za nas tako i za bebu u tom momentu.

Saznali smo dakle da smo trudni i naš organizam već u tom trenutku doživljava određene promene kojih verovatno i nismo svesni. Povećava se krvotok i kapilari postaju osetljiviji na krvarenja. Može se desiti da se nakon seksualnog odnosa ili ginekološkog pregleda pojavi blago rozikasto krvarenje koje do tada nismo primećivali.

Dr Jelena Milosavljević

Pomenućemo još neka stanja koja mogu biti praćena krvarenjem u trudnoći:

Implantacijsko krvarenje - javlja se kao posledica usađivanja oplođene jajne ćelije u zid materice (endometrijum). Ovaj rani znak trudnoće iskusi skoro trećina trudnica i nije nešto zbog čega bi trebalo da brinete. Glavna karakteristika ove vrste krvarenja je specifična boja krvi koja je najčešće rozikasta ili svetlo braon i javlja se otprilike u vreme očekivane menstruacije.

Pojedine infekcije u maloj karlici i urinarnom traktu mogu da dovedu do izvesnog krvarenja.

Hematom - ova pojava uglavnom ne predstavlja nikakvu opasnost, a to umnogome zavisi od  veličine i mesta u materici gde je hematom nastao. Kao terapija se preporučuje progesteron, jer se smatra da je pojava hematoma vezana za njegov nedostatak. Preporuka je mirovanje i bez većih fizičkih aktivnosti.

Vanmaterična trudnoća - Nastaje ukoliko se naša oplođena jajna ćelija usadi negde van materice. Najčešće se smesti u jajovodu i, kako tu nema mesta za dalji nesmetani razvoj, pravi probleme. Pored vaginalnog krvarenja, vanmateričnu trudnoću prati bol u stomaku ili karlici. Može biti oštar sa jedne strane i da se širi na ceo stomak. Lekar ultrazvučnim pregledom neće uočiti embrion u materičnoj šupljini i vrednosti beta HCG su niske.

Molarna trudnoća - Razvija se degeneracijom čupica i njihovim pretvaranjem u mehuriće ispunjene tečnošću. Osim krvarenja, simptomi molarne trudnoće su ubrzano uvećanje materice, jake mučnine, povraćanje i visoke vrednosti beta HCG.

Pobačaj - reč koje se najviše bojimo kada smo trudne. Spontani pobačaj je najčešći u prvih 12 nedelja trudnoće. Prate ga bolovi u donjem delu stomaka i grčevi, kao i delovi tkiva koji izlaze iz vagine. Nažalost ne završi se svaka trudnoća rađanjem bebe, ali moramo biti svesne da to što su pobačaji najčešći u prvim nedeljama trudnoće je, na neki način, priroda udesila da se odbaci plod sa greškom, kao neka vrsta prirodne selekcije. Svakako nije lako i ostane strah u nama i pitanje da li ću sledeću trudnoću izneti do kraja ili ne. Svaka trudnoća je za sebe i razlikuje se od drugih, tu nema mesta generalizovanju.

Poruka budućim mamama...

Moj topli savet za sve trudnice, od mame koja je kroz to iskustvo prošla, ukoliko primetite tragove krvi, sukrvicu ili imate obilno krvarenje, javite se odmah svom ginekologu. Ginekolog će uraditi ultrazvučni pregled kako bi video bebu i procenio da li je sve uredu. Uradiće ginekološki pregled i dati vam terapiju koja podrazumeva preparate progesterona. S druge strane, utvrdiće razlog krvarenja i moći će pravovremeno da reaguje kako bi se sprečile neke dalje komplikacije.

Autor:  Dr Jelena Milosavljević