Faze roditeljstva

Korisni saveti za prve dane dojenja

S obzirom da se mame na samom početku osećaju zbunjeno i često imaju strah od dojenja, izdvajamo savete koji će vam olakšati početak ovog putovanja.

Korisni saveti za prve dane dojenja

Priprema za dojenje počinje još za vreme trudnoće, a uspeh u velikoj meri zavisi od motivacije majke i podrške okoline.

Mama i beba su aktivni partneri u dojenju. U prvim danima oni istražuju jedno drugo, uče jedno o drugom, upoznaju se i usklađuju iz dana u dan. Period adaptacije je takođe vreme kada se usvajaju pravilne tehnike dojenja, jer je to važna karika za uspešno dojenje.

Nekad se tehnike nauče i savladaju za kratak vremenski period, a nekim mamama je potrebno više vežbe i truda. Ne zavisi sve od od maminog znanja i veštine, već i od bebinog temperamenta, ponašanja i zdravstvenog stanja.

Važno je upoznati anatomiju sopstvenog tela, pratiti promene, jer će pomoći da bolje savladate veštinu dojenja.

Stečena znanja o dojenju, još za vreme trudnoće, kontinuirani trud, čvrsta odluka u nameri da se istraje kada se naiđe na neku od prepreka, omogućiće bebi da dobije ono što je najbolje, što zaslužuje i što joj pripada – mamino mleko!

Kad se beba rodi

Benefiti dojenja prevazilaze čisto ishranu i nutritivne vrednosti za bebu. Tokom prvih nekoliko dana verovatno ćete isprobavati kako i koliko često da dojite svoju bebu. Kako biste se osećale sigurnije, izdvajamo nekoliko informacija uz koje ćete znati šta da očekujete.

Ne propustite prvi zagrljaj na porođaju

Davanje novorođenčeta majci u naručje odmah po rođenju, kako bi se ostvario direktan kontakt kože na kožu, u svetu se naziva "Kangaroo care" metoda. Ovaj pvi kontak mame i bebe, pomaže novorođenčetu da brže počne da sisa. Budite strpljivi, obično je potrebno nekih sat vremena kako bi beba počela da jede. Dajte sebi vremena i iskoristite taj period da se „povežete“ sa svojim detetom.

Naspavajte se

Odmor je ključan za oporavak nakon porođaja. Pomoći će vam da se osećate opuštenije i smirenije dok dojite bebu, a povećava i nivo energije za novorođenče i podstiče stvaranje mleka.

Nemojte praviti raspored dojenja

Tih prvih par dana pokušajte da dojite bebu "na zahtev", pošto je majčino mleko važno za rani razvoj bebe.

Potražite pomoć

Ako imate poteškoća s dojenjem, pokušajte da pronađete nekoga ko će vam pomoći, povećati vam samopouzdanje, uz koga ćete se osećati opušteno i ko može biti uz vas dok dojite. To može biti zdravstveni radnik, rođak ili prijatelj ili čak i privatni servis profesionalnih babica Babica & bebica.

Izvor: yumama.com/halobeba.com Foto: Freepik