Faze roditeljstva

Jutarnja mučnina u trudnoći- zašto se javlja i kako ublažiti njene simptome

Jutarnja mučnina je osećaj koji se javlja tokom trudnoće i uprkos svom imenu, jutarnja mučnina može da se javi u bilo koje doba dana ili noći.

Jutarnja mučnina u trudnoći- zašto se javlja i kako ublažiti njene simptome

Mnoge trudnice imaju jutarnje mučnine, posebno tokom prva tri meseca trudnoće. Međutim, određeni procenat trudnica ima jutarnje mučnine tokom čitavog perioda trudnoće. 

Retko je jutarnja mučnina toliko jaka da se pretvara u hiperemezu gravidarum, stanje u kojem mučnina i povraćanje uzrokuju ozbiljan gubitak tečnosti ili gubitak više od 5% telesne težine. 

Neki od razloga zbog kojih se javlja mučnina su:

- Hormon estrogen uzrokuje brojne promene u organizmu trudnice, a jedna od njih su i jutarnje mučnine.
- Kada je hormon koji ukazuje na trudnoću na svom vrhuncu- Beta HCG, može da uzrokuje jutarnju mučninu i povraćanje, koje se povezuju sa ranim simptomima trudnoće.

SAZNAJTE VIŠE O SIMPTOMIMA RANE TRUDNOĆE

 

Iako se sa pojavom mučnine uvek povezuje uticaj hormona, postoji mogućnost da se mučnina javlja i zbog:

- Trudnoća sa dve ili više beba
- Genetske predispozicije za pojavu mučnine u trudnoći
- Pojačane osetljivosti na mirise i ukuse određene hrane
- Već postojeće mučnine koja se javlja tokom vožnje ili migrena

Simptomi jutarnje mučnine uključuju mučninu i povraćanje. Zanimljivo je da neke žene čak i ne sumnjaju na trudnoću sve dok ne krenu jutarnje mučnine. Nakon nekoliko dana buđenja sa mučninom u stomaku, rade prvi test da bi potvrdili ili isključili trudnoću.

U slučaju jutarnje mučnine, zdrave grickalice tokom dana, poput krekera, suvog tosta ili badema mogu smanjiti mučninu i povraćanje. Za neke žene, jutarnja mučnina je gora na prazan stomak. Takođe, napici poput limunade sa malom količinom đumbira mogu ublažiti mučninu, kao i redovna hidratacija kako ne bi došlo do dehidracije.
Ponekad alternativne terapije, kao što su aromaterapija, akupunktura i akupresura, takođe mogu pružiti olakšanje. O njima se uvek treba konsultovati sa ginekologom ili izabranim lekarom.

Ukoliko dobro podnosite jutarnje mučnine, nije potreban odlazak kod lekara.  Međutim, trebalo bi da pozovete lekara ako povraćate više puta dnevno i ako osetite druge simptome kao što su vrtoglavica ili ubrzan rad srca.

Iako povraćanje tokom trudnoće može biti naporno, takođe je uobičajeno i obično nema razloga za brigu. To se dešava u mnogim trudnoćama i ne znači da postoji problem sa vama ili vašom bebom. Ali ako imate bilo kakvih nedoumica ili vam je potrebna sigurnost, ne oklevajte da pozovete svog doktora.

by: Bebologija