Faze roditeljstva

SNEŽANA MALEŠEV: Odgovori na najčešća pitanja trudnica

S obzirom na to da nam tokom webinara koji se održava u organizaciji Centra za trudnice “Bebologija” stigne veliki broj pitanja, a predavači ne uspevaju da odgovore na svako, odlučili smo da objavimo najčešća pitanja i odgovore.

SNEŽANA MALEŠEV: Odgovori na najčešća pitanja trudnica

Snežana Malešev, patronažna sestra i direktorka Centra za trudnice “Bebologija”, odgovara na pitanja koja su trudnice i porodilje postavile tokom webinara održanog 22. aprila.

Pitanja i odgovori

P: Kako prevazići strah od porođaja? (Ljiljana)
O: Svi se plašimo nepoznatog i to nije ništa neobično. Strah od porođaja je prirodan. Važno je da nas strahovi ne preplave i ne blokiraju. Strah od porođaja se prevazilazi tokom cele trudnoće. Postepeno, svaka trudnica upoznaje svoje telo i pokušava da razume šta se događa tokom trudnoće. Važno je da se opredelite za to ko će vam biti podrška, ko oslonac i gde ćete pronaći izvor informacija. Najbolje je da to bude neko ko se profesionalno bavi ovim pitanjima. Tada ćete biti sigurni da dobijate odgovore koji će vam pomoći da razumete, mislite i pratite promene koje donosi vaše drugo stanje, a da vas oni ne uznemiravaju. Upoznajte se s fiziologijom porođaja, sa onim što se očekuje i što će se dešavati. Izaberite metodu za savladavanje kontrakcija: joga za trudnice, psihofizička priprema, epiduralna analgezija... Napravite svoj plan pripreme za porođaj: spremite potrebne stvari, razradite situaciju kad dođe trenutak za odlazak u porodilište - koga zovete, ko je podrška. Upoznajte se s funkcionisanjem izabranog porodilišta. Razgovarajte slobodno o svemu što vas brine. I ne zaboravite, sve smo se plašile!

P: Udala sam se i promenila prezime, ali u svim dokumentima mi stoji devojačko, pa me zanima da li je potrebno da nosim venčani list u porodilište? (Marija)
O: U porodilištu je važno da na svim vašim dokumentima piše isto prezime. Devojačko ili udato, time se u porodilištu niko ne bavi. Ako imate dokumenta s dva različita prezimena, nastaje potencijalna zavrzlama, koja se takođe rešava, ali ako može bez toga, bolje je.

PDa li može majka nešto da učini pre porođaja kako bi mleko zasigurno krenulo na vreme? (Emina)
O: Radujte se dolasku vaše bebe! Verujte u sebe, informišite se o tome kako se laktacija razvija, naučite da mislite u korist dojenja, izaberite ko će vam biti podrška tokom perioda dojenja. Uspećete sigurno!

P: Kada bebi uključiti vodu u ishranu? (Simona)
O: Majčino mleko je dovoljan izvor vode za bebu u prvih šest meseci. Ali, kako su sve bebe različite, svaka ima svoj ritam dojenja, a kad nastupi deo godine s visokim temperaturama, potrebno je ponuditi joj vodu. Ako beba samo sisa i nema znake produžene fiziološke žutice od drugog meseca (orijentaciono), možete da joj ponudite vodu. Neke bebe neće želeti i to ne treba da vas brine. Neke će uzeti. Ono što treba da razumete jeste da bebe i deca uzimaju samo ono što je njihovom organizmu potrebno. Ako nešto odbijaju, znači da im ne treba. Nemojte bebu na silu terati da pije vodu. Važno je da ponudite vodu detetu više puta u toku dana, sve dok ne razvije verbalnu komunikaciju i može samo da kaže kada je žedno.

PDa li preporučujete brisanje bebe vlažnim maramicama pri promeni pelena ili je najbolje svaki put oprati bebinu guzu vodom? (Jelena)
O: Vlažne maramice bi bilo dobro koristiti samo u situacijama kada vam nije dostupna tekuća voda i nemate kod sebe micelarnu vodu za čišćenje bebine kože. Uvek je bolje prati bebu pri promeni pelena nego koristiti vlažne maramice.

P: Koje pelene koristiti i da li se široki povoj još uvek praktikuje? (Tijana)
O: Izbor pelena treba da bude usmeren na pelene koje zadovoljavaju standarde dermatoloških preporuka. Vi ćete izabrati one koje želite, ali obavezno pratite kako bebina koža reaguje. Bilo da se opredelite za jednokratne ili platnene pelene, važno je da ih često menjate, pravilno postavite i pratite promene na bebinoj koži.
Široki povoj više nije standard. Dokazano je da, ako postoji genetski problem u formiranju zglobnih čašica kuka, široki povoj sam po sebi neće rešiti nastalu situaciju. To se vidi na ultrazvučnom pregledu i time se dalje bavi lekar. Za decu koja nemaju genetsku predispoziciju, pravilno postavljena pelena za jednokratnu upotrebu dovoljna je za normalno formiranje kukova. Široki povoj ne može da škodi i, ako neko baš želi tako da povija bebu, može.

P: Ukoliko beba sisa samo na jednoj dojci, da li druga treba da se prazni? (Milica)
O: U početku da, jer na taj način podstičemo laktaciju. Kad se laktacija polako razvije, prvo ćete shvatiti da je bebi najčešće dovoljna jedna dojka po podoju. Tada ćete malo isprazniti dojku iz koje beba nije sisala i sledeći podoj počnite tom dojkom. I tako naizmenično. Sledeći korak je da primećujete da su dojke mekane, iako beba prazni dojku u svakom drugom podoju. To je znak da ste došli do ravnoteže između količine koja je bebi potrebna i rada mlečnih žlezda. Tada prestanite sa izmlazanjem. Tokom perioda dojenja može iz raznih razloga da dođe do većeg priliva mleka od potrebe deteta. Tad ispraznite dojke i stavite hladan oblog. Čim se otkloni uzrok naglog priliva mleka, sve će se vratiti u prethodno stanje. Ako se u tim situacijama ne snalazite, potražite stručnu pomoć.

P: Od drugarice sam dobila savet da je dobro pola sata pre dojenja popiti čašu mlake vode, kao i svakodnevno jesti čorbice ili supe, da se time podstiče laktacija. Da li je to tačno? (Iva)
O: Da! Unos tečnosti veoma je važan tokom dojenja. Ne znam da li mlaka voda ima neki poseban uticaj, ali čaša vode pola sata pre dojenja odličan je savet. Potrebna količina tečnosti je individualna kod svake osobe. Pratite svoje potrebe, naučite da popijete tečnost pre nego što ožednite. Žeđ je alarm organizma - dehidrirao je. Tokom dojenja potreba za tečnošću je veća nego uobičajeno, ali obratite pažnju i na hranu. Preporuka je da jedete lako svarljivu hranu i namirnice bogate vodom. Za dojenje je važno da imate redovne obroke, oko pet dnevno. To ne treba da budu obilni obroci, samo je važno da imate svoj dnevni ritam obroka. Dok dojite više puta noću, a to može da traje i nekoliko meseci, važno je da pojedete nešto lagano oko ponoći. Laktacija se podstiče čestim dojenjem, i to je najvažnije da zapamtite.

P: Da li majka sme da koristi losione za telo, antiperspirante ili parfeme dok doji? (Danijela)
O: Tokom dojenja treba izbegavati parfemisanu kozmetiku. Bebi je potrebno da oseti miris mamine kože i mleka.

P: Zbog uvučenih bradavica počela sam da dojim sa silikonskim bradavicama, a pošto beba nije izvlačila dovoljno mleka, koristila sam pumpicu i davala joj i izvučeno mleko na flašicu. Sada, nakon mesec dana, situacija je ista. Da li su silikonske bradavice razlog zašto beba ne uspeva sama da izvuče dovoljno mleka i kako da napravim ovaj prelaz, da beba sve sama posisa? (Mladenka)
O:  Ovo pitanje zahteva da se vidi kako beba hvata dojku i u kom je položaju. Ja ću pokušati da vam objasnim na šta treba da obratite pažnju. Dojka pre podoja treba da bude pripremljena, a to znači da nije tvrda i prepuna. Stavite topao oblog, malo je izmasirajte, izmlazajte nekoliko mlazeva. Ovo je potrebno da bi beba lakše uhvatila dojku, tj. obuhvatila što veći krug areole bradavice. Sledeći korak je da bebu postavite u paralelan položaj s vašim telom, da joj lice bude u visini bradavice. Nemojte forsirati bebu, ona će dodirnuti usnom bradavicu i tad će otvoriti širom usta. To je trenutak da joj pomognete da što bolje obuhvati areolu. Ako je dobro otvorila usta, obuhvatila areolu, a brada joj je priljubljena uz dojku, to je znak da je u pravilnom položaju. Pustite je da sisa dok sama ne pusti dojku i ne okrene glavu. Količina mleka koju beba uzima po obroku je različita, pratite samo koliko puta kvasi pelene, važno je da piški. Ne gledajte na sat, dajte joj da sisa kad hoće. Važno je da to bude minimum osam puta na dan. Kasnije će to biti manje. Slobodno je stavljajte bez silikonskog dodatka, budite strpljivi i opušteni, jer beba polako uči. Veoma je važno da vi niste zabrinuti, jer to beba oseća i onda sve ide sporije. Ako vam ne uspeva, pozovite nekog stručnog da vam pomogne.

P: Da li imate neki savet ili preporuku za dojenje blizanaca, koliko je verovatno da ću imati dovoljno mleka za oboje? Da li da kupim pumpicu za izmlazanje pre porođaja za svaki slučaj? (Biljana)
O: Laktacija se kod blizanaca brže razvija jer se obe dojke podjednako stimulišu. Razni činioci utiču na to koliko žena ima mleka. Vi se trudite da ih uvek prvo podojite, nemojte se opterećivati količinom, važno je da ih tokom celog dana dojite. Mislim da vam pumpica nije potrebna unapred. Vi imate dve najbolje pumpice na svetu. Vaše bebe će sebi napraviti mleko!

P: Kad se zapuše mlečni kanali posle prestanka dojenja i pojavi se grudvica u jednoj dojci, kako može na najbolji način da se ukloni ta grudvica? (Ružica)
O: Kada donesete odluku da je dojenju kraj, ispraznite dojke, stavljajte hladne obloge, unosite tečnosti koliko vam je potrebno i ni kap više od toga. Ako osetite da su grudi prepunjene na svakih sat vremena, stavite na 15 minuta oblog od leda (zamrznuto zrnasto povrće ili sitne kockice leda u kesi umotajte u pelenu ili peškir i stavite na najosetljiviji deo dojke). U međuvremenu, koristite oblog od obične vode. Nemojte izmlazati dojke i nemojte ih stezati. Kad nema stimulacije, hormoni prestaju s radom i mleko prestaje da se luči. Potrebno je vreme da se iz mlečnih kanala povuče mleko. Nemojte proveravati da li ga ima jer na taj način opet pokrećete proces stvaranja mleka.

By Bebologija