Faze roditeljstva

Sve prednosti i mane dojenja i adaptirane formule

Da je majčino mleko najbolje za bebu, to svi znamo. Međutim, ima onih mama koje ne mogu, ne žele da doje ili je beba intolerantna na majčino mleko. Pročitajte šta je jedna mama koja kombinuje dojenje i adaptiranu formulu izdvojila kao prednosti i mane oba načina ishrane bebe.

Sve prednosti i mane dojenja i adaptirane formule

Prednosti i “mane” humanog mleka

Učestalost

Dojene bebe jedu mnogo češće. U četvrtom mesecu, sina i dalje dojim na svaka dva sata, što moj pedijatar smatra normalnim. Pre nego što zaspi noću, između pet i devet uveče, jede na svakih sat vremena. Osećam se kao da konstantno dojim.

Probava

Mnogo više kake! Što se mog dečaka tiče, to je nakon svakog dojenja. Bebe na prirodnoj ishrani mogu imati više od dvanaest pražnjenja creva dnevno, i to uglavnom u tečnom stanju. Moja beba bljucka mnogo češće nego što sam očekivala, s obzirom na to da sam slušala kako je mleko lagano za digestivni sistem. Ovo je možda naročit slučaj kod njega. U svakom slučaju, on je slatki mali dečko koji zahteva često menjanje autfita.

Cena

Iznenađujuće, dojenje nije obavezno jeftinije od adaptirane formule. Naravno, ne kupujemo mi majčino mleko, ali moj suprug i ja smo preračunali da kupujemo mnogo više pelena i maramica. Takođe, moram konstantno da koristim jastučiće za dojenje i kremu za bradavice, kao i grudnjake i majice adaptirane dojenju kako bi mi bilo lakše. Pumpice za dojenje i dodatna oprema takođe nisu povoljne. U svakom slučaju, dojenje jeste komforno ali ne i jeftino.

Pogodnosti

Kada sam kod kuće, nema ništa draže od dojenja. Moja beba plače, ja počnem da je dojim i srećna je. Dojim ga u svakoj prostoriji u kući, tokom svih mogućih aktivnosti, od čitanja i brige o ostaloj deci, do gledanja televizije i uzimanja obroka. Ipak, kada sam u javnosti, dojenje nije najpogodnija stvar. Moj sin postane jako nervozan ukoliko pokušam da se pokrijem. Obično na kraju završim u automobilu, što nas izoluje i jako je dosadno. U tim situacijama preferiram hranjenje na flašicu, ali mrzim da izmlazam mleko.

Kako to utiče na mene?

Volim to, ali dojenje nosi sa sobom i teške trenutke. Do kraja dana osećam se ispijeno i osušeno. Nekada me i malo vređa što sam jedina koja može da doji bebu. Nekako je teško prihvatiti da nakon devet meseci trudnoće, moje telo i dalje pripada bebi, te da moram da pazim na količinu kafe. I ona indijska začinjena hrana što sam jela pre neko veče? Da, to uopšte nije dobro prošlo. Dojenje me toliko izgladnjuje, pored svega, te nisam u stanju da izgubim sav taj višak kilograma posle porođaja. Moja osećanja o dojenju se konstantno klackaju između ponosa i gorčine. Moje telo je ili preplavljeno mlekom ili kompletno iscrpljeno i bez energije. Zar postporođajni hormoni nisu dovoljni?

Bonus detalj

Humano mleko ne ostavlja fleke. Ovo je olakšanje s obzirom na to da često curi dok spavam, a nekada se isprosipa okolo kada je moj sin nestašan.

Prednosti i mane adaptirane formule

Učestalost

Na početku, bebe koje se hrane ovim mlekom jedu na svaka dva sata, ali iz mog iskustva, to se može ubrzo proširiti na tri. U svakom slušaju, hranjenje svakako oduzima većinu dana kada imaš novorođenče.

Probava

Beba koja se hrani adaptiranom formulom kaki manje od bebe koja se doji, barem iz moj iskustva, ali je problem što može biti u komadićima, što je prilično gadno. U mom slučaju bljuckanje nije mnogo česta pojava, ali opet, svaka beba je drugačija.

Cena

Adaptirane formule su skupe. Da ne pričam o ceni dodataka kao što su flašice, stalak za sušenje, posuda za putovanje, a ukoliko želite, tu možete dodati i grejač za flašice. Rekla bih da, bez obzira na koji način hranite bebu, to nije povoljno.

Pogodnosti

Odmeravanje i pripremanje flašica je prava gnjavaža, naročito kada je beba gladna i nervozna. Već mogu da se setim koliko puta su mi se tresle ruke i preskakalo srce dok sam pripremala flašicu, a on plače u pozadini. Pokušala sam razne metode da sebi olakšam ovaj proces, od pripremanja u ogromnu posudu, pa do sipanja u nekoliko flašica koje potom samo zagrejem. Postalo je jednostavnije, ali nikada nije lagano i bez nervoze.

Kako to utiče na mene?

Uvek osećam krivicu što ne dojim, čak iako znam da je ova formula dobar izbor i za mene i za bebu. Pored svega, zaista uživam u hranjenju na ovaj način, i ne brinem se da nisam dovoljno vezana za svoju bebu. Volim što i moj suprug ima mogućnost da hrani dete, jednako kao i bebisiterka, bake ili deke. Osećam se kao da sam mnogo brže povratila svoje telo, u smislu da mogu da jedem i pijem šta želim, a i bradavice mi nisu bolne sve vreme. Naravno, uvek imam bebu u rukama, nije kao da imam prostora da uživam u samoći.

Bonus detalj

Ostaju fleke na portikli i odeći, tako da je mnogo preslatke odeće uništeno na ovaj način.

Na kraju dana, nijedna beba, mama ili ishrana nisu jednake, i svaki način ima svoje prednosti i mane. Šta god da Vama i Vašoj bebi više odgovara, sigurno je najbolji izbor, a ako ne ide dobro potražite pomoć stručnjaka. 

Reč stručnjaka

Dојеnjе prеdstаvljа nајјеdnоstаvniјi, nајzdrаviјi i nајеkоnоmičniјi nаčin dа sе оbеzbеdi zаdоvоljеnjе pоtrеbа nоvоrоđеnčеtа zа prаvilnоm ishrаnоm. Mајčinо mlеkо је pоtrеbа svаkоg nоvоrоđеnčеtа, оdојčеtа i dеtеtа dо nаvršеnе drugе gоdinе. I sаstаv i kоličinа mајčinоg mlеkа prilаgоđеni su uzrаstu dеtеtа i njеgоvim pоtrеbаmа.

Dојеnjе niје isključivа оdgоvоrnоst žеnа – zаštitа, prоmоciја i pоdrškа dојеnju је kоlеktivnа društvеnа оdgоvоrnоst. Pоdršku mајkаmа kоје dоје mоgućе је оbеzbеditi nа rаzličitе nаčinе. Trаdiciоnаlnо, pоdršku pružа užа, аli i širа pоrоdicа. Pоtrеbnа је mеđutim i pоdrškа širе оkоlinе, а pоrеd zdrаvstvеnih rаdnikа i sаvеtnikа zа dојеnjе i pоdrškа priјаtеljа, kао i zајеdnicе u cеlini.

Izvor: yumama.com; adaptacija: Bebologija